X
Email me Daily Riddles
Picture Riddles
Hard
Easy
Funny
Good
Love
Kids
About
Contact
I'm in the book, but not on any leaf; I'm in the mouth, but not in lip or teeth; I'm in the atmosphere, but never in the air; I wait on every one, but never on a pair; I am with you wherever you may go; And every thing you do I'm sure to know; Though when you did it I should not be there, Yet when 'twas done, you'd find me in the chair.What am I?
SEE ANSWER
The letter O.
I'm made of eight letters, But hold a ninth inside; Pay a very small fee, And send me for a ride. What am I?
Answer:- An Envelope.
I'm not really more than holes tied to more holes; I'm strong as good steel, though not as stiff as a pole. What am I?
Answer:- A steel chain.
I'm one of five, I'm not alive. The one who sent me forth became king, The one who received me died. What am I?
Answer:- A Stone from the popular Biblical story, David had five stones. He used one of the stones to kill Goliath.
I'm tall and twisted; Narrow and fast; I'm there for a moment, But my devastation lasts. What am I?
Answer:- A Tornado.
I'm tempting, so it's said, I have a shiny coat of red, And my flesh is white beneath. I smell so sweet, Taste good to eat, And help to guard your teeth. What am I?
Answer:- I am an apple!
I'm under your face, I'm outside your mind; A biological case, Pressure brings pain sometimes. What am I?
Answer:- Your skull.
I'm white, and used for cutting and grinding. When I'm damaged, humans usually remove me or fill me. For most animals I am a useful tool. What am I?
Answer:- A tooth!
Ice melts when heated up. But I solidify when I'm heated up. What am I?
Answer:- An egg.
If 10 bags of jelly beans and 6 licorice sticks cost $1, and 10 licorice sticks and 6 jelly bean bags cost 92 cents. How much does one licorice stick cost?
Answer:- 5 cents. Jelly bean bags cost 7 cents.
If 6 doubloons are worth 1 1/2 ducats, how many ducats are 27 doubloons worth?
Answer:- 6 3/4 ducats (27/6=4 1/2. 4 1/2 x 1 1/2= 6 3/4)
If a fender cost six dollars, what will a ton of coal come to?
Answer:- To ashes.
If a papa bull eats three bales of hay and a baby bull eats one bale, how much hay will a mama bull eat?
Answer:- Nothing. There is no such thing as a mama bull.
If a stopper and a bottle cost $2.10 and the bottle costs $2.00 more than the stopper. Then what does the stopper cost?
Answer:- Five Cents.
If a train was on its way to Florida and it tipped over, where would they bury the survivors?
Answer:- They wouldn't need to, the survivors are still alive!